Duševno zdravje je pomembno tako za posameznika kot tudi za družbo. Z vidika družbe med drugim vpliva na delovno storilnost in produktivnost zaposlenih, njihovo motivacijo ter tudi fluktuacijo.
Zato je posebno pozornost potrebno namenjati tudi promociji duševnega zdravja na delovnem mestu.
Približno polovica evropskih delavcev meni, da je stres na njihovem delovnem mestu pogost, poleg tega pa prispeva k približno polovici vseh izgubljenih delovnih dni. Tako kot številna druga vprašanja, povezana z duševnim zdravjem, je tudi stres pogosto predmet napačnega razumevanja ali stigmatizacije. Če pa se psihosocialna tveganja in stres obravnavajo kot organizacijsko vprašanje, in ne kot pomanjkljivost posameznika, so lahko enako obvladljivi kot katero koli drugo tveganje za zdravje in varnost pri delu.
Nekaj primerov delovnih razmer, ki vodijo do psihosocialnih tveganj:
Podjetja/institucije za boljšo promocijo duševnega zdravja lahko sprejmejo več ukrepov med drugim:
Več o promociji duševnega zdravja na delovnem mestu vključno s primeri dobrih praks si lahko preberete v povzetku poročila, ki ga je pripravila Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu (https://osha.europa.eu/sl/tools-and-publications/publications/factsheets/102) oziroma na njihovi osnovni spletni strani, ki je dosegljiva na povezavi https://osha.europa.eu/sl/themes/psychosocial-risks-and-stress.
Na spletni strani Evropske agencije za varnost in zdravje pri delu boste med drugi našli tudi E-vodnik o obvladovanju stresa in psihosocialnih tveganj, ki je na voljo v nacionalnih različicah. Vodnik zagotavlja informacije o stresu in psihosocialnih tveganjih pri delu za spodbujanje ozaveščenosti, razumevanja in obvladovanja teh težav v delovnem okolju. Povezava do E-vodnika https://osha.europa.eu/sl/tools-and-publications/e-guide-managing-stress-and-psychosocial-risks